Wyjaśnienia UOKiK w sprawie kar nie wiążą sądów
Przy orzekaniu o wysokości kary sądy powinny się kierować zasadą proporcjonalności, czyli uzależniać jej wysokość od przychodów uzyskiwanych ze sprzedaży produktu będącego przedmiotem zakazanej praktyki, a nie od ogółu przychodów przedsiębiorcy.
Rażąco niska cena oferty jest powodem do jej odrzucenia
Jeżeli cena oferty złożonej przez wykonawcę jest rażąco niska, to zamawiający ma obowiązek w pierwszej kolejności zażądać od wykonawcy wyjaśnień, a następnie, w razie potwierdzenia jego ustaleń o zaniżeniu ceny oferty, odrzucić ofertę tego wykonawcy.
Europejski nakaz zapłaty
Jak dochodzić bezspornych roszczeń pieniężnych od zagranicznych kontrahentów, wyjaśnia Anna Zielińska z Zespołu Rozwiązywania Sporów i Arbitrażu kancelarii Wardyński i Wspólnicy.
Nowe, rygorystyczne przepisy dotyczące emisji z obiektów przemysłowych
8 listopada br. Rada Unii Europejskiej przyjęła dyrektywę w sprawie emisji z obiektów przemysłowych, uchwaloną w lipcu bieżącego roku przez Parlament Europejski. Dyrektywa zastępuje siedem obecnie obowiązujących wspólnotowych aktów prawnych.
Nowe przepisy w sprawie rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko
15 listopada 2010 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów określające rodzaje przedsięwzięć, przed których realizacją konieczne jest wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, zanim będzie można uzyskać określone decyzje „budowlane”.
Starosta zezwoli na wstęp na nieruchomość w celu utrzymania sieci
Władający nieruchomością nie uniemożliwi już przedsiębiorstwu energetycznemu czy gazowemu przeprowadzenia prac konserwacyjnych. Za zajęcie nieruchomości i za ewentualne szkody związane z pracami będzie mógł jednak dochodzić odszkodowania.
Rekordowa kara za utrudnianie kontroli UOKIK
Decyzją z 4 listopada br. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Polską Telefonię Cyfrową sp. z o.o., operatora sieci Era, rekordową karę 123 milionów złotych za utrudnianie kontroli UOKiK.
Przeniesienie majątkowych praw autorskich do utworu
Co z przysługującymi zamawiającemu majątkowymi prawami autorskimi do utworu, gdy wykonawca nie zgadza się z naliczonymi karami umownymi, a tym samym opóźnia się rozliczenie umowy?
Arbitraż w sporach domenowych
Dr Damian Flisak z Zespołu Technologie, Media, Telekomunikacja kancelarii Wardyński i Wspólnicy został arbitrem w Sądzie Polubownym przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji.
Różnice i podobieństwa w regulacjach dotyczących suplementów diety
Life Sciences Practice Group sieci Lex Mundi, kierowana przez dr Ewę Butkiewicz, wspólnika kancelarii Wardyński i Wspólnicy, przygotowała przegląd regulacji prawnych dotyczących suplementów diety.
IX Dni Marketingu Sportowego
W dniach 18-19 listopada w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbędą się IX Dni Marketingu Sportowego – Międzynarodowe Spotkanie Sportu i Biznesu. Kancelaria Wardyński i Wspólnicy ponownie jest partnerem merytorycznym tego wydarzenia.
Znane oznaczenie "CK" nie tylko dla Calvina Kleina
Trybunał Sprawiedliwości uznał, że znak towarowy „CK CREACIONES KENNYA” nie jest podobny do znaku towarowego „CK” zarejestrowanego na rzecz Calvin Klein Trademark Trust w odniesieniu do odzieży.