Przewodnik po FSR – najważniejsze fakty dla przedsiębiorców, cz. I
Coraz więcej firm spoza UE działa na unijnym rynku – inwestują, przejmują lokalne spółki, wygrywają przetargi. Do niedawna korzystały przy tym z przewagi, jaką dawało im wsparcie ze strony ich macierzystych państw. Dziś jednak, na podstawie przepisów FSR (czyli rozporządzenia w sprawie subsydiów zagranicznych zakłócających rynek wewnętrzny) Komisja Europejska może kontrolować te sytuacje i zapewniać uczciwą konkurencję na rynku wewnętrznym.

Projekt ustawy wiatrakowej trafił do Sejmu
Od dłuższego już czasu na bieżąco śledzimy prace nad zmianą przepisów o lokalizacji elektrowni wiatrowych w Polsce. W październiku 2024 r. omawialiśmy projekt nowelizacji ustawy wiatrakowej, który zakładał m.in. liberalizację zasady odległościowej. W marcu 2025 r. projekt ten, w nieco zmienionej formie, trafił do Sejmu i jest nareszcie procedowany. Kluczowe założenia pozostały jednak bez zmian – nowelizacja ma na celu przyspieszenie rozwoju lądowej energetyki wiatrowej w Polsce, głównie poprzez zniesienie zasady 10H i wprowadzenie nowego limitu minimalnej odległości od zabudowy mieszkaniowej, wynoszącego 500 metrów. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze różnice względem poprzednio omawianego projektu.

OC kierowców: automatyczne „przedłużenie” ochrony a cofnięcie ubezpieczycielowi zezwolenia na działalność ubezpieczeniową
16 kwietnia 2025 r. Komisja Nadzoru Finansowego zakazała bułgarskiemu ubezpieczycielowi Insurance JSC „DallBogg: Life and Health” z siedzibą w Sofii prowadzenia działalności w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych (OC PPM) na terytorium Polski. Decyzja KNF została wydana w rzadko stosowanym trybie art. 214 ust. 5 w zw. z art. 214 ust. 4a ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej.

Projekt rekomendacji KNF a zagraniczne zakłady ubezpieczeniowe
Czy projekt rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego w zakresie dystrybucji ubezpieczeń wpływa na działalność zagranicznych zakładów ubezpieczeniowych, które prowadzą działalność ubezpieczeniową poprzez oddział lub w ramach swobody świadczenia usług i tzw. notyfikacji?

Postępowania transgraniczne wkraczają w erę cyfrową
Współpraca sądowa między państwami członkowskimi w sprawach cywilnych, gospodarczych i karnych z elementem transgranicznym jest bardzo ważna z perspektywy integracji rynków europejskich i tworzenia przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości w ramach Unii Europejskiej. Aby usprawnić dostęp do sprawiedliwości, państwa członkowskie wdrażały własne rozwiązania informatyczne – co stworzyło potrzebę ich ujednolicenia na poziomie unijnym. Temu właśnie ma służyć rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2844 z 13 grudnia 2023 r. w sprawie cyfryzacji współpracy sądowej i dostępu do wymiaru sprawiedliwości w sprawach cywilnych i handlowych o charakterze transgranicznym oraz współpracy wymiarów sprawiedliwości i dostępu do wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych o charakterze transgranicznym oraz zmieniające niektóre akty w tych dziedzinach.

Rozwód z orzekaniem o winie: jakie są konsekwencje prawne?
Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, aby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Sąd nie musi przy tym orzekać o winie – jeśli małżonkowie zgodnie zrezygnują z tej opcji. Wyrok rozwodowy bez orzekania o winie ma skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy. Co jednak, jeśli sąd orzeknie, że któryś z małżonków jest winny rozkładu pożycia (albo oboje małżonkowie ponoszą za to winę)?

Ślepa uliczka cyfrowych technologii
Proponuję, dla zachowania niezbędnej równowagi, spojrzeć niekiedy z boku na ogarniającą nas coraz częściej technologiczną ekstazę. Szybko zrozumiemy wtedy, że to nie inwestowanie bezprecedensowych sum w rozwój AI i innych technologii cyfrowych jest aktualnie naszą najpilniejszą potrzebą.

Zgłaszanie zagranicznych koncentracji typu joint venture – kolejna zmiana w wyjaśnieniach UOKiK w zakresie skutku na terytorium RP
2 kwietnia 2025 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował nieznacznie zmienione wyjaśnienia w sprawie kryteriów i procedury zgłaszania zamiaru koncentracji Prezesowi UOKiK. Jest to kolejna zmiana w wytycznych dla przedsiębiorców wprowadzona przez UOKiK w ostatnim czasie. Polega na uszczegółowieniu interpretacji tzw. reguły skutku (zasady eksterytorialności) w zakresie koncentracji typu joint venture (utworzenia wspólnego przedsiębiorcy). Jej celem (jak wskazano w Komunikacie UOKiK) jest zmniejszenie liczby zgłaszanych w UOKiK koncentracji zagranicznych.

Unieważnienie małżeństwa z orzeczeniem złej wiary jednego z małżonków – jakie są konsekwencje prawne?
Kodeks rodzinny i opiekuńczy zawiera katalog przeszkód uniemożliwiających zawarcie małżeństwa. Jeśli mimo ich istnienia małżeństwo zostanie zawarte, jest ono ważne, ale może zostać unieważnione orzeczeniem sądu. Unieważniając małżeństwo, sąd obowiązkowo orzeka także, czy i który z małżonków zawarł małżeństwo w złej wierze.

Zmiany w unijnym systemie ochrony oznaczeń geograficznych
Temat oznaczeń geograficznych dotychczas był w szczególności bliski krajom takim jak Włochy czy Francja. Po ostatnich zmianach na szczeblu unijnym ciekawe perspektywy rozciągają się jednak także przed polskimi producentami. Poniżej o tym, czym są oznaczenia geograficzne, jak zmienił się w ostatnim czasie ich system ochrony oraz kto ma szansę na tych zmianach skorzystać.

Choroba psychiczna jednego z małżonków – czy może być podstawą orzeczenia rozwodu?
Jednym z powodów, dla których osoby niezadowolone z pożycia małżeńskiego decydują się na wystąpienie z pozwem rozwodowym, jest choroba psychiczna małżonka. Jako że rośnie liczba osób korzystających z leczenia psychiatrycznego, a prawne konsekwencje rozwodu są niebagatelne, warto wyjaśnić, kiedy i jaka choroba psychiczna jest wystarczającą przesłanką do zakończenia małżeństwa.

Choroba psychiczna jednego z małżonków – czy może być podstawą unieważnienia małżeństwa?
W polskim systemie prawnym nie każdy może zawrzeć małżeństwo. Art. 10-16 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wyliczają sytuacje, gdy zawarcie małżeństwa nie jest możliwe ze względu na specyficzne „cechy” osób, które chciałyby zawrzeć małżeństwo. Jedną z przesłanek umożliwiających orzeczenie nieważności małżeństwa jest choroba psychiczna występująca u małżonka w momencie zawierania małżeństwa, jeśli zagraża ona małżeństwu lub zdrowiu przyszłego potomstwa (art. 12 § 1 k.r.o.).
