Kiedy wnieść zabezpieczenie należytego wykonania umowy i na jak długo?
Wykonawcy wnoszący zabezpieczenie w formie gwarancji bankowej mają wątpliwości, kiedy należy złożyć ją zamawiającemu i na jaki okres powinna być udzielona.

Zajączki wielkanocne na wokandzie
Przyczyną sporu o zajączka wielkanocnego w Polsce były dwie figurki czekoladowych, siedzących zajączków. Jeden produkowany przez Chocoladefabriken Lindt & Sprüngli AG ( „Lindt”), drugi przez polską spółkę Terravita Sp. z o.o. („Terravita”).

Czy syndyk, zarządca i nadzorca sądowy mogą wytoczyć powództwo o uchylenie uchwały zgromadzenia wspólników?
Odpowiedź będzie uzależniona od tego, czy mamy do czynienia z uchwałą zgromadzenia wspólników spółki z o.o., której wspólnikiem jest upadły, czy z uchwałą zgromadzenia wspólników upadłej spółki z o.o., dla której jeden z tych podmiotów został ustanowiony.

Gdy przed sądem polskim trzeba stosować prawo obce
Przed polskimi sądami coraz częściej dochodzi do sporów z udziałem podmiotów zagranicznych. Sąd staje wówczas przed koniecznością wyboru właściwego prawa obcego oraz jego odpowiedniego zastosowania.

Podstawienie wierzytelności hipotecznej - nowe możliwości po reformie prawa hipotecznego
Nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece, która wejdzie w życie 20 lutego br., znacznie zwiększa elastyczność instytucji hipoteki. Wprowadza m.in. możliwość zastąpienia zabezpieczanej hipotecznie wierzytelności inną wierzytelnością.

Kary Komisji Nadzoru Finansowego to nie fikcja
Dane zamieszczone na stronie internetowej KNF potwierdzają, że Komisja rzeczywiście korzysta z możliwości ukarania podmiotów, które nie przestrzegają zasad uczestnictwa w obrocie na rynku finansowym.

Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych a prawo użytkowania wieczystego
Sąd Najwyższy: „Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych chroni nabywcę użytkowania wieczystego także w razie wadliwego wpisu w księdze wieczystej Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego jako właściciela nieruchomości”.

Krzysztof Wiktor: Po likwidacji Komisji Majątkowej do sądów może trafić blisko 200 spraw o zwrot gruntów
Gdyby Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności zapisów ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego, doszłyby do tego roszczenia odszkodowawcze gmin wobec Skarbu Państwa.

Prawne konsekwencje kradzieży uprawnień do emisji CO2
Niedawne ataki hakerskie na krajowe rejestry uprawnień do emisji CO2, w trakcie których skradziono uprawnienia o łącznej wartości około 30 milionów euro, skłaniają do kilku refleksji dotyczących konsekwencji prawnych dalszego zbycia kradzionych walorów.

Wykonanie zastępcze w zamówieniach publicznych
Wykonawca, któremu zamawiający przeszkadza w prawidłowym wykonaniu zamówienia, może skorzystać z instytucji wykonania zastępczego.

Przepisem w reklamę?
Mieszkańcy skarżą się do Rzecznika Praw Obywatelskich na uciążliwe reklamy świetlne i dźwiękowe umieszczane tuż przy budynkach mieszkalnych. RPO zwraca uwagę na niedostateczną legislację w tym zakresie.

Państwo bardziej przyjazne przedsiębiorcy
Likwidacja odrębnych postępowań gospodarczych, lepsza jakość ekspertyz sądowych, edukacja gospodarcza prokuratorów – to tylko niektóre ze zmian, które mogą poprawić relacje przedsiębiorców z wymiarem sprawiedliwości.
