Zmiany w unijnym systemie ochrony oznaczeń geograficznych
Temat oznaczeń geograficznych dotychczas był w szczególności bliski krajom takim jak Włochy czy Francja. Po ostatnich zmianach na szczeblu unijnym ciekawe perspektywy rozciągają się jednak także przed polskimi producentami. Poniżej o tym, czym są oznaczenia geograficzne, jak zmienił się w ostatnim czasie ich system ochrony oraz kto ma szansę na tych zmianach skorzystać.

Choroba psychiczna jednego z małżonków – czy może być podstawą orzeczenia rozwodu?
Jednym z powodów, dla których osoby niezadowolone z pożycia małżeńskiego decydują się na wystąpienie z pozwem rozwodowym, jest choroba psychiczna małżonka. Jako że rośnie liczba osób korzystających z leczenia psychiatrycznego, a prawne konsekwencje rozwodu są niebagatelne, warto wyjaśnić, kiedy i jaka choroba psychiczna jest wystarczającą przesłanką do zakończenia małżeństwa.

Choroba psychiczna jednego z małżonków – czy może być podstawą unieważnienia małżeństwa?
W polskim systemie prawnym nie każdy może zawrzeć małżeństwo. Art. 10-16 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wyliczają sytuacje, gdy zawarcie małżeństwa nie jest możliwe ze względu na specyficzne „cechy” osób, które chciałyby zawrzeć małżeństwo. Jedną z przesłanek umożliwiających orzeczenie nieważności małżeństwa jest choroba psychiczna występująca u małżonka w momencie zawierania małżeństwa, jeśli zagraża ona małżeństwu lub zdrowiu przyszłego potomstwa (art. 12 § 1 k.r.o.).

Jak ubezpiecza się dzieła sztuki?
Ubezpieczenia towarzyszą nam w rozmaitych sferach życia, chroniąc przed zdarzeniami losowymi poprzez odpłatny transfer ryzyka na zakład ubezpieczeniowy. Sztuka nie stanowi w tym zakresie wyjątku. Procedura zawierania ubezpieczeń, których przedmiotem są utwory artystyczne, odznacza się jednak pewnymi cechami charakterystycznymi.

Europejski pojedynczy punkt dostępu (ESAP): nowy obowiązek informacyjny dla ubezpieczycieli
Prawdopodobnie już wkrótce zakładom ubezpieczeń i zakładom reasekuracji przybędzie nowy istotny obowiązek regulacyjny: przekazywanie danych do ESAP. Projekt ustawy, która przewiduje tę zmianę, już pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Nowelizacja polskiej ustawy sankcyjnej: kluczowe zmiany i nowe obowiązki
26 lutego 2025 r. wejdzie w życie ustawa nowelizująca polską ustawę sankcyjną. Wprowadza ona istotne zmiany mające usprawnić egzekwowanie sankcji w Polsce. Z drugiej strony przedsiębiorcy mogą stanąć przed nowymi wyzwaniami związanymi z przestrzeganiem przepisów. Omawiamy kluczowe punkty nowelizacji.

Polska implementuje dyrektywę w sprawie podmiotów obsługujących kredyty i nabywców kredytów. Co się zmienia dla uczestników rynku?
4 lutego 2025 r. w Dzienniku Ustaw została ogłoszona ustawa z dnia 20 grudnia 2024 r. o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów. Implementuje ona dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2167 z dnia 24 listopada 2021 r. w sprawie podmiotów obsługujących kredyty i nabywców kredytów.

Pomoc publiczna w due diligence – co trzeba wiedzieć przed transakcją?
Przed podjęciem decyzji biznesowej o połączeniu czy przejęciu przedsiębiorstwa zazwyczaj analizuje się jego sytuację finansową i prawną. Przy tej ocenie niekiedy pomija się pomoc publiczną, nie uznając jej za istotny czynnik ryzyka. Tymczasem planowana transakcja niemal zawsze wpływa na warunki uzyskanego przez przedsiębiorstwo wsparcia ze środków publicznych. Najczęstszym źródłem ryzyka jest zmiana statusu przedsiębiorcy (co może oznaczać, że pomoc stanie się nienależna) lub niedochowanie procedur wynikających z umów o wsparciu. Uznanie pomocy publicznej za nienależną lub nieprawidłowo wykorzystaną może skutkować obowiązkiem jej zwrotu, a także innymi konsekwencjami prawnymi i finansowymi.

Zmiana wskaźnika referencyjnego z WIBOR na WIRF w umowach kredytowych
W najbliższych latach polski rynek finansowy czeka istotna zmiana – zastąpienie wskaźnika WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) nowym wskaźnikiem referencyjnym WIRF (Warsaw Interbank Reference Rate), który ma docelowo otrzymać nazwę POLSTR (Polish Short Term Rate). Zmiana wskaźnika referencyjnego jest częścią szerszej ogólnoświatowej reformy zmierzającej do zastępowania wskaźników referencyjnych typu IBOR.

Nadzór człowieka nad systemami AI
Na poziomie deklaracji i intencji Akt w sprawie sztucznej inteligencji jednoznacznie postuluje zapewnienie nadzoru nad systemami AI przez człowieka. Na poziomie niższym, w szczególności przy określaniu szczegółowych obowiązków podmiotów stosujących systemy AI, przepisy Aktu nie są już tak jednoznaczne. W tekście staram się zarysować najważniejsze wyzwania, z którymi w tym kontekście będą musieli zmierzyć się dostawcy systemów AI oraz podmioty stosujące te systemy.

Definicja nieruchomości rolnej
Przepisy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego wprowadzają szereg ograniczeń i obowiązków związanych z obrotem nieruchomościami rolnymi. Dlatego niezwykle istotne jest precyzyjne określenie, czym jest nieruchomość rolna. Nieprawidłowe zaklasyfikowanie nieruchomości może spowodować, że dokonywana przez nas czynność prawna okaże się wadliwa. W artykule omawiamy definicję nieruchomości rolnej w świetle postanowień ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

Postępowanie przed KOWR – uzyskanie zgody na nabycie nieruchomości rolnej
Procedura uzyskiwania zgody na nabycie nieruchomości rolnej jest bardzo sformalizowana. Nie każdy podmiot może wystąpić z wnioskiem o nabycie nieruchomości rolnej. Nie może tego zrobić np. spółka prawa handlowego zainteresowana rozpoczęciem działalności rolniczej. Ponadto wprowadzono ścisłe wymogi, za jaką cenę zbywca może oferować nieruchomości rolne do sprzedaży.
