Preferencje dla podatników PIT inwestujących w alternatywne spółki inwestycyjne (ASI) oraz zmiana warunków zwolnienia podatkowego dla ASI od 2022 r.
Opublikowany 26 lipca 2021 r. projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, zwany Polskim Ładem, przewiduje dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) nową preferencję podatkową, która ma stanowić zachętę do inwestowania w przedsięwzięcia, których działanie obarczone jest wysokim ryzykiem ekonomicznym. Proponowana ulga ma dotyczyć określonych inwestycji podatników PIT w alternatywną spółkę inwestycyjną (ASI) lub spółki zależne od ASI.
Co wie o Tobie gra komputerowa, czyli jakie dane przetwarzają podmioty z branży gamingowej
Podmioty działające w branży gier komputerowych często uważają, że nie przetwarzają praktycznie żadnych danych osobowych. Piszemy o tym, jak mylne może być to przekonanie i na co w praktyce warto zwracać uwagę, aby nie narazić się na ryzyko kar finansowych.
Dochody osobiste po zmianach: wzrost efektywnego obciążenia dla najlepiej zarabiających
Jednym z flagowych elementów programu politycznego znanego pod nazwą „Polski Ład” są zmiany dotyczące opodatkowania i oskładkowania dochodów osobistych. Doprowadzą one do drastycznego wzrostu obciążeń osób najlepiej zarabiających, w szczególności przedsiębiorców.
Korzyści dla wracających z zagranicy, podatkowych turystów oraz porządkujących rachunki
Zapowiada się obszerna zmiana przepisów prawa podatkowego. Proponowane zmiany mają realizować program rządu Prawa i Sprawiedliwości znany jako „Polski Ład”. Część z tych zmian ma uatrakcyjnić system podatkowy dla nowych podatników. Inne mają pozwolić na uporządkowanie sytuacji podatnikom zaangażowanym w historyczne struktury optymalizacyjne.
Nowy reżim opodatkowania spółek holdingowych – kto na tym skorzysta?
Nowy reżim ma sprzyjać lokalizacji spółek holdingowych w Polsce i stworzyć konkurencyjne otoczenie podatkowe zachęcające polskich przedsiębiorców do powrotu z jurysdykcji zagranicznych. Takie założenia wybrzmiewają z uzasadnienia do projektu ustawy, która ma wprowadzić „Polski Ład”. Czy proponowane przepisy odzwierciedlają te idee? Czy nowy reżim będzie atrakcyjny dla jakiejkolwiek grupy podatników?
Nowe uproszczenie podatkowe dla grup kapitałowych – grupa VAT w Polsce
Projekt ustawy realizującej program pod nazwą „Polski Ład” wprowadza niezależną i nieznaną dotychczas polskiemu systemowi podatkowemu instytucję grupy VAT, pozwalającą na konsolidację wyniku podatkowego grupy kapitałowej.
Amortyzacja nieruchomości spółek nieruchomościowych
Opublikowany 26 lipca 2021 r. projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, zwany Polskim Ładem, przewiduje m.in. nowe zasady zaliczania odpisów amortyzacyjnych od nieruchomości spółek nieruchomościowych do kosztów uzyskania przychodów. Proponowane zmiany mogą istotnie ograniczać wartość kosztów podatkowych z tytułu takich odpisów.
Po igrzyska do sądu
Cała Polska żyje dramatem pływaków i pływaczek, których marzenia o starcie w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio legły w gruzach tuż przed otwarciem imprezy. Wszyscy widzieliśmy łzy jednej z zawodniczek, która po powrocie do Polski, na lotnisku nie była w stanie powstrzymać emocji.
Specustawa mieszkaniowa – działa, nie działa?
Specustawa mieszkaniowa miała przynieść masowy wzrost liczby inwestycji mieszkaniowych, głównie dzięki uproszczeniu formalności. Szum, który towarzyszył jej wprowadzeniu, wydaje się dziś większy niż jej faktyczne skutki. Czy można już kategorycznie powiedzieć, że specustawa nie spełniła pokładanych w niej nadziei?
Due diligence w gamedevie: jak się przygotować i jak przetrwać
Za rosnącą popularnością gier idzie rozwój branży gamedev w skali globalnej. Wybuch pandemii koronawirusa tylko przyspieszył ten proces. Niesłabnący popyt na gry wideo powoduje wzrost zainteresowania inwestycjami w podmioty zajmujące się produkują i dystrybucją gier.
Wstrzymanie wykonania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach – i co dalej?
O nowościach wprowadzonych ustawą z 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw pisaliśmy już, oceniając je z perspektywy inwestorów oraz organizacji ekologicznych. Przepisy te wywołują w praktyce stosowania prawa coraz więcej wątpliwości.
Eksport produktów podwójnego zastosowania – o czym warto pamiętać?
Zgodność z przepisami dotyczącymi kontroli eksportu stanowi rosnące wyzwanie dla podmiotów uczestniczących w międzynarodowym obrocie towarami lub świadczących transgraniczne usługi. Nie ma przy tym znaczenia wielkość przedsiębiorstwa. Międzynarodowe korporacje podlegają tym samym ograniczeniom i konsekwencjom ich naruszenia jak przedsiębiorcy prowadzący indywidualną działalność lub osoby fizyczne. Każdy uczestnik obrotu musi sam ustalić, czy planowany przez niego eksport produktów, technologii lub usług wymaga uzyskania zezwolenia lub dopełnienia innych formalności niezbędnych, by nie narazić się na straty finansowe lub odpowiedzialność karną.