Nowe rozporządzenie w sprawie kontroli eksportu produktów podwójnego zastosowania – co się zmieni?
9 września 2021 r. wchodzi w życie przekształcone rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/821 z dnia 20 maja 2021 r. ustanawiające unijny system kontroli wywozu, pośrednictwa, pomocy technicznej, tranzytu i transferu produktów podwójnego zastosowania. Zastępuje ono rozporządzenie (WE) nr 428/2009, które było już kilka razy aktualizowane, aby uwzględnić nowe wyzwania technologiczne, w tym związane z bezpieczeństwem cybernetycznym i prawami człowieka. Jakie kluczowe zmiany wprowadza nowe rozporządzenie?
Zgłoszenie umów o dzieło przez spółkę zagraniczną
O tym, czy spółka zagraniczna powinna zgłaszać do ZUS zawarte przez nią umowy o dzieło, decyduje przede wszystkim fakt, czy taka spółka posiada status płatnika składek w rozumieniu polskich przepisów.
Historie z KIO: Kiedy zabezpieczenie należytego wykonania umowy może przekroczyć 5% ceny całkowitej oferty lub wartości zobowiązania zamawiającego?
Zamawiający, przygotowując dokumentację zamówienia, musi zdecydować, w jakiej wysokości będzie żądał zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Co do zasady takie zabezpieczenie powinno wynosić do 5% ceny całkowitej oferty lub wartości zobowiązania zamawiającego. Kiedy jednak można przekroczyć ten próg i do jakiej maksymalnej wartości? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy w wyroku Krajowej Izby Odwoławczej z 5 lipca 2021 r. (KIO 1381/21).
Obliczanie należnej opłaty mocowej po nowemu
Ostatnia nowelizacja ustawy o rynku mocy (która weszła w życie 1 września 2021 r.) wprowadza wreszcie długo wyczekiwany przez przedsiębiorców preferencyjny sposób obliczenia opłaty mocowej. Zasady jego wyliczenia oparte są jednak na zupełnie innych założeniach niż pierwotnie zakładana ulga.
Nowelizacja k.p.a. z 11 sierpnia 2021 r. – co faktycznie oznacza i w jakim zakresie jej skutki nie odpowiadają deklaracjom przedstawicieli władzy?
16 września 2021 r. wejdą w życie znowelizowane w dniu 11 sierpnia 2021 r. przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczące limitów czasowych dla stwierdzania nieważności decyzji administracyjnych lub stwierdzania ich wydania z naruszeniem prawa. Warto określić skutki tej nowelizacji, tym bardziej że jej rzeczywiste konsekwencje są bezpodstawnie negowane w zapowiedziach przedstawicieli najwyższych władz państwowych.
„Slim VAT 2” – kolejna reforma rozliczeń VAT
19 sierpnia 2021 r. Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą szereg uproszczeń w rozliczeniach VAT. Zmiany mają poprawić płynność finansową podatników w związku z rozliczeniami VAT, odformalizować niektóre procedury oraz implementować do polskiego porządku prawnego rozstrzygnięcia TSUE w sprawach przegranych przez Polskę.
Po odszkodowanie za wywłaszczenie do starosty?
Decyzję o odszkodowaniu za odebraną na rzecz państwa nieruchomość może wydać również starosta. Mówi o tym art. 129 ust. 5 pkt 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Kiedy przepis ten może stanowić podstawę ustalenia należnego odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość?
O kryzysach wizerunkowych oraz wpływie kultury i historii na gry wideo
Nie ma jednej recepty na sukces na rynku gier, ale wiadomo, co może być źródłem problemów na etapie dystrybucji. W tym artykule bierzemy pod lupę „zawartość” gry pod kątem kulturowym i historycznym. Takie aspekty mogą bowiem wymusić na producencie wprowadzenie zmian m.in. w questach czy wyglądzie postaci (skin). Nie zawsze wystarczy skrupulatna analiza contentu gry pod kątem własności intelektualnej. Czasem z pomysłów na niektóre treści lepiej będzie zrezygnować, a nawet stworzyć grę w kilku wariantach, dostosowując treści do rynku, na którym gra będzie dystrybuowana.
Reorganizacje polskich spółek w świetle proponowanych zmian przepisów podatkowych od 2022 r.
Opublikowany 26 lipca 2021 r. projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw stanowi część planowanych zmian objętych tzw. Polskim Ładem. Przewiduje on m.in. nowe regulacje dotyczące reorganizacji podmiotów, w szczególności w ramach wymiany udziałów, łączenia, podziału oraz aportu, w tym mających charakter transgraniczny.
Projektowane zmiany przepisów w obszarze cen transferowych
Regulacje dotyczące cen transferowych zostały objęte pakietem projektowanych zmian przepisów prawa podatkowego realizujących program polityczny znany jako Polski Ład. Niektóre z tych zmian stanowią odpowiedź na oczekiwanie rynku i zasługują na aplauz. Inne skomplikują życie podatników. Przyglądamy się proponowanym rozwiązaniom.
Polski Ład – zmiany w rozliczaniu podatkowym kosztów finansowania dłużnego, ulga konsolidacyjna
Projektowane zmiany podatkowe w ramach programu Polski Ład sankcjonują niekorzystny dla podatników sposób kalkulacji limitu kosztów finansowania dłużnego. Nabywcom udziałów lub akcji oferują marchewkę w postaci odliczenia od podstawy opodatkowania kwalifikowanych wydatków na nabycie udziałów lub akcji w ramach ulgi konsolidacyjnej, ale też kij w postaci całkowitego zakazu zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odsetek od finansowania dłużnego uzyskanego od podmiotów powiązanych na nabycie udziałów lub akcji.
Maksymalne kary nałożone przez Prezesa UOKiK za gun-jumping w projekcie Nord Stream 2 i odwołania od decyzji
W związku z ostatnimi zintensyfikowanymi doniesieniami prasowymi dotyczącymi budowy gazociągu Nord Stream 2 warto podsumować aktualny stan sprawy oraz przypomnieć działania Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w tym zakresie. Jak już pisaliśmy na naszym portalu, Prezes UOKiK w swojej decyzji z 6 października 2020 r. nałożył kary w maksymalnej wysokości na Gazprom (ponad 29 miliardów zł) oraz na pięć innych spółek (w łącznej wysokości 234 milionów zł) za utworzenie wspólnego przedsiębiorcy (joint venture) bez uprzedniej zgody Prezesa UOKiK.