Jakiej żywności nie dotyczy zasada swobodnego przepływu towarów w Unii Europejskiej
Czy produkty żywnościowe legalnie wprowadzone do obrotu w Unii Europejskiej mogą podlegać obowiązkowi notyfikacji do głównego inspektora sanitarnego?

Lepszy zielony niż tani
Najczęściej stosowanym kryterium oceny ofert przy udzielaniu zamówień publicznych jest cena, natomiast udzielanie „zielonych zamówień publicznych” wiąże się z zastosowaniem także kryteriów środowiskowych.

Autoryzacja do lamusa?
Obowiązek uzyskania autoryzacji wywiadu jest reliktem czasów cenzury i nie daje się pogodzić z wolnością wypowiedzi w państwie demokratycznym.

Arbitraż w sprawach sportowych w świetle nowej ustawy o sporcie
W nowej ustawie o sporcie zabrakło regulacji dotyczących Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu, który wcześniej obligatoryjnie rozstrzygał część sporów sportowych. Nie oznacza to jednak, że postępowanie polubowne w takich sporach jest niemożliwe.

Koniec z uprzywilejowaniem dowodowym dla funduszy w relacji z konsumentem
Wyciągi z ksiąg rachunkowych funduszu pozbawione zostały mocy dowodowej dokumentu urzędowego w przypadku sporu z konsumentem.

Polska zaskarżyła decyzję w sprawie limitów uprawnień do emisji CO2
W miniony piątek, 8 lipca br., Polska zaskarżyła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej decyzję Komisji Europejskiej dotyczącą limitów darmowych uprawnień do emisji CO2 w przemyśle.

Zmiany zasad odpowiedzialności karnej za szkodę wyrządzoną spółce
13 lipca br. weszła w życie ustawa nowelizująca Kodeks karny oraz Kodeks spółek handlowych, zmieniająca zasady odpowiedzialności karnej członków zarządów spółek.

Pierwsza warunkowa koncentracja w tym roku
Prezes UOKiK wydała pierwszą w tym roku zgodę warunkową na dokonanie koncentracji. Decyzji takich, uzależniających koncentrację od spełnienia określonych warunków, od 2004 roku było raptem 12 (na ponad 1320 rozstrzygnięć w sprawach koncentracji).

Co jest omyłką, a kiedy złożona oferta jest niezgodna z SIWZ
Oferta składana w postępowaniu o udzielenie zamówienia powinna być przygotowana z należytą starannością i z zachowaniem wszelkich wymogów formalnych. Nie wszystkie błędy można zakwalifikować jako omyłki, które poprawia zamawiający.

Weronika Pelc: Rosnące ceny energii to także koszt dostosowania się do wymogów Unii Europejskiej
Rozmowa z Weroniką Pelc kierującą Zespołem Prawa Energetycznego kancelarii Wardyński i Wspólnicy o zmianach w prawie i perspektywach rozwoju energetyki.

O fuzjach i przejęciach - przez praktyków dla praktyków
Ukazała się pierwsza wspólna publikacja kancelarii Wardyński i Wspólnicy oraz LexisNexis Polska, omawiająca przebieg transakcji przejęć i fuzji – od listu intencyjnego po czynności potransakcyjne.

Actio popularis, czyli każdy może się sprzeciwić zarejestrowaniu znaku towarowego
Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że zgłaszający – na podstawie art. 246 ustawy Prawo własności przemysłowej – sprzeciw wobec decyzji o zarejestrowaniu znaku towarowego nie musi się legitymować interesem prawnym ani faktycznym.
