Będzie nowa ustawa o handlu emisjami. Znowu.
Uwagi do projektu założeń do projektu ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.

Nie każdy cel publiczny usprawiedliwia inwestowanie
W przypadku gdy okaże się, że dane przedsięwzięcie może znacząco negatywnie oddziaływać na obszar Natura 2000, jego realizacja na ogół nie jest możliwa. Czy zdarzają się jednak wyjątkowe sytuacje, w których zezwala się na inwestycję?

Propozycje nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów
Zwiększenie skuteczności zwalczania zakazanych porozumień, w tym programu łagodzenia kar, oraz uproszczenie i zwiększenie skuteczności kontroli koncentracji to główne cele niekiedy kontrowersyjnych zmian w ustawie proponowanych przez Prezesa UOKiK.

Organ ma obowiązek policzyć strony postępowania
Gdy liczba stron postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przekracza 20, organ zawiadamia strony w drodze obwieszczenia.

Zakup wierzytelności w celu ich windykacji poza zakresem opodatkowania VAT
Naczelny Sąd Administracyjny w długo oczekiwanym wyroku orzekł, że zakup wierzytelności za cenę odpowiadającą jej rzeczywistej wartości nie podlega opodatkowaniu VAT.

Nowa ustawa o odnawialnych źródłach energii
Projekt nowej ustawy o odnawialnych źródłach energii przewiduje istotną zmianę systemu wsparcia energii wytworzonej w odnawialnych źródłach energii.

Ostateczną decyzję można podważyć tylko wyjątkowo
Decyzje, od których nie służy odwołanie lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, są ostateczne. Kiedy może zostać uchylona ostateczna decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach? Czy każda wadliwość ostatecznej decyzji może skutkować jej nieważnością?

Dlaczego sąd karny jest lepszy od sądu administracyjnego
Po raz kolejny rozpoczyna się dyskusja nad deregulacją działalności gospodarczej. Jednym z jej wątków jest kwestia wyeliminowania z ustawodawstwa szeregu przepisów, które przewidują sankcje karne za czyny zabronione.

Co ma małżonek akcjonariusza do akcji?
Każdy z małżonków może nabyć akcje spółki publicznej i zapisać je na należącym tylko do siebie rachunku papierów wartościowych. Czy w takiej sytuacji drugi z małżonków także może być beneficjentem praw z tych akcji?

Powolny koniec raju podatkowego na Cyprze
23 marca 2012 roku przedstawiciele rządów Polski i Cypru podpisali ostatecznie uzgodniony tekst protokółu w sprawie zmiany umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Coraz łatwiej podważyć nieuczciwe rejestracje
Czy polski przedsiębiorca działał w złej wierze, rejestrując oznaczenie tajwańskiego kontrahenta?

Francuska procédure de sauvegarde zgodna z polskim porządkiem publicznym
Sąd Najwyższy stwierdził, że uznanie na terytorium Polski francuskiej procédure de sauvegarde, będącej jednym z postępowań, do których stosuje się rozporządzenie Rady (WE) nr 1346/2000, prowadzi do rezultatu zgodnego z polskim porządkiem publicznym.
