dr Marcin Lemkowski: W odmienionej procedurze cywilnej więcej będzie zależało od sędziego
Rozmowa z dr. Marcinem Lemkowskim z Zespołu Rozwiązywania Sporów i Arbitrażu kancelarii Wardyński i Wspólnicy o zmianach w procedurze cywilnej wprowadzonych nowelizacją k.p.c.

Koncentracja materiału procesowego - nowe zasady
Do spraw wszczętych po 3 maja 2012 roku znajdą zastosowanie nowe regulacje z zakresu procedury cywilnej. Co powinny mieć na uwadze strony i uczestnicy, podejmując czynności w toku postępowania wszczętego po 3 maja 2012 roku?

Co teraz z procesami gospodarczymi?
Podstawową zmianą, która weszła w życie 3 maja 2012 roku, jest likwidacja tzw. postępowania odrębnego w sprawach gospodarczych. Czy to znaczy, że nie ma już sądów gospodarczych i żadnych odrębności proceduralnych w stosunku do „zwykłych” spraw cywilnych?

Subrogacja jako alternatywa dla cesji?
W dniu 20 kwietnia 2012 r. Sąd Najwyższy wydał uchwałę odnoszącą się do obserwowanej na rynku praktyki odwoływania się do konstrukcji subrogacji jako alternatywy dla umów cesji wierzytelności.

Mirosław Wróblewski: Prawo legitymizuje się poprzez akceptację społeczną
Rozmowa z Mirosławem Wróblewskim, dyrektorem Zespołu Prawa Konstytucyjnego i Międzynarodowego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, radcą prawnym i politologiem, o roli konsultacji społecznych w procesie stanowienia prawa.

Uproszczona realizacja dróg publicznych kosztem właścicieli nieruchomości?
Czy ustawa o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych w sposób odpowiedni zabezpiecza interes wywłaszczanych właścicieli nieruchomości przeznaczonych pod drogi publiczne?

Nie zarejestrujesz skrótowca, jeśli odpowiada nazwie rodzajowej
Znaki towarowe składające się ze skrótu i towarzyszącej mu pełnej nazwy o charakterze opisowym, będącej rozwinięciem skrótu nie mają zdolności odróżniającej.

Stosunek pracy w Polsce pod prawem obcym - czy warto korzystać z wyboru prawa?
Wybór prawa obcego do umów o pracę wykonywanych w Polsce nie wyłącza stosowania do nich większości przepisów prawa polskiego.

Podręcznik proceduralny Komisji Europejskiej w sprawach antymonopolowych
Komisja Europejska opublikowała wewnętrzny, nieoficjalny dokument opisujący procedury związane ze stosowaniem przepisów antymonopolowych, który może wpłynąć na praktykę stosowania unijnego prawa konkurencji.

Można się domagać, aby sąd ochronił wcześniejszą umowę
Przedsiębiorcy lub osoby prywatne często zawierają kilka umów dotyczących np. wynajmu czy sprzedaży tej samej nieruchomości. Jednak zawarcie kolejnej umowy może uniemożliwiać wykonanie poprzedniej. Jak rozwiązać konflikty związane z takimi umowami?

Kiedy można rozwiązać umowę o oddaniu gruntu w użytkowanie wieczyste
Czy niewzniesienie budynku na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste – wbrew zobowiązaniu umownemu – zawsze uzasadnia rozwiązanie umowy o oddaniu gruntu w użytkowanie wieczyste? No to pytanie odpowie wkrótce Sąd Najwyższy.

Beatlesi górą dzięki renomie
Sąd (dawniej sąd I instancji) utrzymał w mocy decyzję OHIM uznającą za niedopuszczalną rejestrację znaku towarowego Beatle zgłoszonego dla wózków inwalidzkich i innych akcesoriów przeznaczonych dla osób z trudnościami motorycznymi.
