Ocena ryzyka zanieczyszczenia gleby stanie się istotnym elementem transakcji dotyczących niektórych zakładów przemysłowych
Do 7 stycznia 2013 roku musi zostać transponowana dyrektywa w sprawie emisji przemysłowych. Prowadzący niektóre instalacje będą musieli ocenić stan gleby przed rozpoczęciem i po zakończeniu ich eksploatacji a wyniki badań trafią do organów administracji.

Radar (nie)prawdę ci powie
W postępowaniu o wykroczenie drogowe również obowiązuje zasada domniemania niewinności.

Poza skargą na opieszałość sprawy w sądzie, będzie można się poskarżyć na wymiar sprawiedliwości
Z dniem 28 marca br. wejdą w życie zmienione przepisy ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz innych ustaw, które określają zasady składania skarg i wniosków na funkcjonowanie sądów w Polsce.

Ponowna wygrana przed Sądem Najwyższym
Sukcesem zakończył się proces o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym poprzez wykreślenie wpisu prawa dzierżawy w związku z wypowiedzeniem umowy. SN, orzekając w tej sprawie po raz wtóry, oddalił skargę kasacyjną pozwanego.

Jeden słoń kontra całe stado - o koncepcyjnym podobieństwie znaków towarowych
Ocenę prawdopodobieństwa wprowadzenia w błąd należy oprzeć na całościowym wrażeniu wywieranym przez znaki. Podobieństwo znaczeniowe może bowiem występować pomimo odmienności graficznej i fonetycznej porównywanych znaków.

Zmiany w zakresie wynagradzania mediatorów
Od 25 lutego br. obowiązują przepisy przewidujące podwyższanie wynagrodzenia mediatorów oraz ponoszonych przez nich kosztów związanych z przeprowadzoną mediacją o VAT.

Trudno uniknąć odpowiedzialności za dawne szkody
Zdarza się, że teraz ujawniane są zanieczyszczenia wody, które powstały wiele lat temu, np. na skutek wycieku substancji z pobliskiego podziemnego zbiornika. Czy w tej sytuacji odpowiedzialność ponosi firma, która obecnie włada powierzchnią ziemi?

Czy w przetargu można korzystać z OC innego podmiotu?
Ustawa Prawo zamówień publicznych pozwala wykonawcom polegać na zasobach podmiotów trzecich. Zakres zasobów wynika z art. 26 ust. 2b ustawy.

Nowe zasady uznawania za obywatela polskiego są zgodne z konstytucją
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy rozszerzające zakres przesłanek uznania za obywatela polskiego są zgodne z art. 137 Konstytucji.

Przerwanie przedawnienia wobec dłużnika osobistego nieskuteczne wobec dłużnika rzeczowego
Sam fakt przedawnienia wierzytelności głównej (kredytu) nie uniemożliwia jednak dochodzenia tego kredytu od dłużnika rzeczowego pod warunkiem, że roszczenie wobec niego o spłatę kredytu się nie przedawniło. Są to bowiem dwa różne roszczenia.

Ugoda po dziesięciu latach sporu o światłowód
Prawnicy kancelarii Wardyński i Wspólnicy doradzali Danish-Polish Telecommunications Group I/S (DPTG) w postępowaniach związanych z odzyskaniem wierzytelności wobec Telekomunikacji Polskiej S.A. (TPSA) w kwocie 550 milionów euro.

Krzysztof Wiktor: Coraz więcej spraw o odszkodowania za wywłaszczone grunty
Rozmowa z Krzysztofem Wiktorem z Zespołu Reprywatyzacji kancelarii Wardyński i Wspólnicy o przyczynach i perspektywach sporów o odszkodowania za grunty wywłaszczone pod budowę osiedli mieszkaniowych.
