Przegląd orzecznictwa dotyczącego sporów o domeny .eu
Czeski Sąd Arbitrażowy we współpracy z Westfalskim Uniwersytetem Wilhelma w Münsterze przygotował opracowanie zawierające podsumowanie orzeczeń zespołów orzekających w najbardziej dyskutowanych kwestiach dotyczących sporów o domeny .eu.

O arbitrażu na konferencji Europejskiego Forum Regionalnego IBA w Warszawie
Wśród licznych sesji i warsztatów listopadowej konferencji Europejskiego Forum Regionalnego IBA znajdzie się też warsztat poświęcony praktycznym aspektom postępowań arbitrażowych.

21-23 listopada 2012: konferencja Europejskiego Forum Regionalnego IBA w Warszawie
Europejskie Forum Regionalne International Bar Association (IBA) organizuje w Warszawie środkowo-wschodnioeuropejską konferencję regionalną zatytułowaną „Szanse i wyzwania stojące przed przedsiębiorcami w nowych państwach UE – perspektywy na przyszłość”.

Jeśli kupujący wiedział o wadach, to rękojmia nie zadziała
Kupujący rzecz mającą wadę fizyczną albo prawną może skorzystać z ochrony, jaką dają mu przepisy o rękojmi (art. 556 i następne Kodeksu cywilnego). Czy tego rodzaju odpowiedzialność obowiązuje w każdym przypadku sprzedaży wadliwej rzeczy lub prawa?

Hipoteka na udziale nie może obciążać pozostałych współwłaścicieli
Obciążenie hipoteką części ułamkowych wszystkich nieruchomości utworzonych wskutek podziału nieruchomości, której część ułamkowa przed podziałem była obciążona hipoteką, jest niezgodne z konstytucją.

Zatory płatnicze mogą prowadzić do upadłości
Firmy obecnie często spóźniają się z płatnościami na rzecz kontrahentów, którzy w efekcie nieterminowo płacą własnym wierzycielom. Tymczasem nawet kilkudniowe opóźnienie w płatnościach nakłada na dłużnika obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.

Nowe zasady rozliczeń na rynku kapitałowym
W dniu 28 czerwca 2012 roku uchwalona została nowelizacja ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Jej głównym celem jest przygotowanie polskiego rynku kapitałowego na wejście w życie przygotowywanego rozporządzenia EMIR.

Domeny .eu tylko dla podmiotów z UE?
Trybunał Sprawiedliwości dokonał wykładni pojęcia umowy licencyjnej w rozumieniu przepisów dotyczących rejestracji domen .eu. Może się okazać, że wiele domen .eu, z których korzystają przedsiębiorcy spoza Unii Europejskiej, nie powinno im przysługiwać.

Czy polscy przedsiębiorcy eksportują korupcję?
Uwagi do raportu Transparency International: „Exporting corruption? Country enforcement of the OECD anti-bribery convention progress report 2012”.

Znaki, patenty i czerwone podeszwy
Jak dochodzić roszczeń z zakresu praw własności intelektualnej i czego można żądać od naruszyciela, piszemy w szóstym już wydaniu tematycznym Portalu Procesowego.

Włodzimierz Szoszuk: Zakres powództwa trzeba dobrze przemyśleć
Rozmowa z Włodzimierzem Szoszukiem, wspólnikiem kancelarii Wardyński i Wspólnicy kierującym Zespołem Własności Intelektualnej o procesowych aspektach prowadzenia sporu w sprawach o naruszenie dóbr niematerialnych.

Prawa własności intelektualnej - krótki przewodnik
Otaczają nas zmaterializowane rezultaty twórczości artystycznej, naukowej czy wynalazczej, do których prawa podlegają ochronie prawnej. Ochrona ta rekompensuje uprawnionemu włożony trud, a w efekcie stymuluje rozwój kulturowy i gospodarczy.
