Przelew wierzytelności na zabezpieczenie a skuteczne zaspokojenie roszczeń kredytodawcy
W wyniku nowelizacji ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze z dnia 6 marca 2009 r. uległa zmianie pozycja beneficjenta cesji w razie upadłości dłużnika. Pozostają jednak niejasności co do zakresu stosowania nowych przepisów i ich skutków w praktyce.
Kredyt odnawialny - ukryte konsekwencje wejścia w życie nowej ustawy o kredycie konsumenckim
Wbrew literalnemu brzmieniu przepisów przejściowych wchodzącej w życie już 18 grudnia br. ustawy o kredycie konsumenckim, do umów o kredyt odnawialny stosować się będą nie tylko niektóre przepisy o obowiązkach informacyjnych kredytodawców.
Kredyt hipoteczny a nowa ustawa o kredycie konsumenckim
Od 18 grudnia br. konsument przed zawarciem umowy o kredyt hipoteczny będzie musiał znać nie tylko stopę oprocentowania, ale także całkowitą kwotę do zapłaty kredytodawcy. To jeden z efektów nowej ustawy o kredycie konsumenckim.
Dyscyplina finansów publicznych w przetargach - nowe zasady
Nowe przepisy przewidują szerszy katalog czynów stanowiących naruszenie dyscypliny finansów publicznych, a także rozszerzenie grona osób podlegających tej dyscyplinie.
Mieszkaniowy rachunek powierniczy w ustawie deweloperskiej
Obowiązek otwierania rachunków powierniczych przez deweloperów przyczyni się do zwiększenia ochrony konsumentów, ale stopień ochrony będzie zależał od rodzaju rachunku wybranego przez dewelopera oraz treści umowy rachunku podpisywanej z bankiem.
Sekurytyzacja: ostrożnie z zastrzeżeniem własności rzeczy sprzedanej!
Przedsiębiorca może zawrzeć z funduszem sekurytyzacyjnym umowę przelewu wierzytelności, jednak skuteczne przeniesienie na nabywcę wierzytelności prawa własności rzeczy sprzedanych oznaczonych co do gatunku może wymagać zawiadomienia dłużnika.
Outsourcing działalności bankowej, projekt zmiany ustawy - Prawo bankowe
W Sejmie kończą się prace nad rządowym projektem zmiany ustawy Prawo bankowe w części dotyczącej outsourcingu bankowego. Nowelizacja ma na celu liberalizację zasad korzystania z tej instytucji przy jednoczesnym zapewnieniu właściwego nadzoru.
Skutki wyroku Trybunału Konstytucyjnego i związanej z nim nowelizacji art. 95 ust. 1 Prawa bankowego
Szykowana nowelizacja Prawa bankowego, choć rozszerza skutki wyroku Trybunału Konstytucyjnego, nie powinna znacząco osłabić pozycji banków w innych niż zwykłe postępowaniach cywilnych.
Kiedy bank może sprzedać wierzytelność kredytową bez zgody dłużnika?
Banki mogą wyzbywać się kłopotliwych wierzytelności, np. sprzedając je firmom windykacyjnym. Możliwość ta jest jednak obwarowana szczegółowymi wymogami wynikającymi m.in. z istnienia tzw. tajemnicy bankowej.
Uprzywilejowanie dowodowe banku reliktem poprzedniej epoki (ale tylko w relacji z konsumentem)
Trybunał Konstytucyjny orzekł o częściowej niekonstytucyjności przepisu, który nadaje moc prawną dokumentów urzędowych wyciągom z ksiąg rachunkowych banku, gdyż osłabia on pozycję konsumenta w sporze z podmiotem profesjonalnym.
Uprzywilejowanie dowodowe banków?
1 marca br. Trybunał Konstytucyjny badał zgodność z Konstytucją art. 95 ust. 1 ustawy Prawo bankowe, który nadaje wyciągom z ksiąg rachunkowych banku moc dokumentu urzędowego.
Podstawienie wierzytelności hipotecznej - nowe możliwości po reformie prawa hipotecznego
Nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece, która wejdzie w życie 20 lutego br., znacznie zwiększa elastyczność instytucji hipoteki. Wprowadza m.in. możliwość zastąpienia zabezpieczanej hipotecznie wierzytelności inną wierzytelnością.