Natalia Rutkowska
Dwie minuty mogą przesądzić o przyznaniu odszkodowania za opóźniony lot
09.10.2014
lotnictwo, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
W ściśle określonych wypadkach pasażerowi przysługuje prawo do odszkodowania za opóźnienie samolotu. Prawo nie definiuje jednak, jak precyzyjnie liczyć jego czas. Odpowiedzi na to pytanie udzielił ostatnio Trybunał Sprawiedliwości UE.
Polski, angielski, a może francuski - w jakim języku tworzyć umowy w sektorze lotniczym?
13.06.2014
lotnictwo
Polskie prawo przewiduje dużą swobodę w zakresie wyboru języka, w jakim zawieramy umowę. Niemniej jednak w sektorach regulowanych, takich jak sektor lotniczy, zasada ta może być modyfikowana.
Zamówienia na roboty budowlane realizowane przy udziale podwykonawców - szczególne zasady rozliczania wynagrodzenia
22.05.2014
zamówienia publiczne
Uzależnienie zapłaty wykonawcy od wcześniejszej zapłaty wynagrodzenia podwykonawcom i możliwość bezpośredniej zapłaty podwykonawcom przez zamawiającego to recepta PZP na ochronę podwykonawców przed nierzetelnymi wykonawcami – zleceniodawcami.
Skarga na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej jednak nie tylko dla bogatych
17.04.2014
Trybunał Konstytucyjny, zamówienia publiczne
Trybunał Konstytucyjny po raz drugi w tym roku zajął się problematyką wysokości opłaty od skargi na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej. Tym razem skupił się na problemie najistotniejszym z punktu widzenia wykonawców – maksymalnej wysokości tej opłaty.
Nie każdy spór sportowy można rozwiązać w drodze arbitrażu
25.07.2013
arbitraż, sport, spory sądowe
Specyfika sporów powstających na tle uprawiania sportu i organizowania rozgrywek sportowych sprawia, że idealnym rozwiązaniem wydaje się rozstrzyganie ich przez sądy polubowne. Jednak sąd polubowny nie będzie władny rozstrzygnąć każdego sporu sportowego.
Zatrzymanie statku powietrznego - idealny sposób na zabezpieczenie roszczeń?
14.02.2013
lotnictwo
Coraz częstsze kłopoty przewoźników lotniczych sprawiają, że ich kontrahenci muszą zadbać o skuteczne zabezpieczenie, a potem wyegzekwowanie swoich roszczeń. Czy tymczasowe zatrzymanie statku powietrznego to wystarczająco skuteczny instrument?
Prawo lotnicze - co nas czeka w 2013 roku?
17.01.2013
lotnictwo, nowe prawo
Możemy się spodziewać co najmniej jednej nowelizacji ustawy Prawo lotnicze. Ma to ścisły związek z implementacją dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/12/WE w sprawie opłat lotniskowych dla lotnisk obsługujących powyżej 5 mln pasażerów rocznie.
Gdy Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego zawiesza koncesję
09.08.2012
lotnictwo, upadłości i restrukturyzacje
1 sierpnia 2012 roku Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego zawiesił bezterminowo koncesję lotniczą spółce OLT Express Poland, która organizowała przeloty czarterowe oraz regularny przewóz lotniczy pasażerów poza granice Polski.
Uruchomiono koordynację rozkładów lotów na Lotnisku Chopina w Warszawie
17.05.2012
lotnictwo
Koordynacja pozwoli zapewnić płynność ruchu lotniczego, ograniczyć do minimum opóźnienia samolotów oraz zmniejszyć obciążenia infrastruktury. Podmiot ubiegający się o funkcję koordynatora musi spełnić szereg warunków.
Arbiter tymczasowy w systemie prawa polskiego
15.03.2012
arbitraż
Postępowanie arbitrażowe ma wiele zalet, jedną z wad jest jednak brak uregulowań pozwalających na odpowiednio wczesne zabezpieczenie roszczeń. Rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie do prawa polskiego instytucji arbitra tymczasowego.
Arbitraż w sprawach sportowych w świetle nowej ustawy o sporcie
14.07.2011
arbitraż, sport
W nowej ustawie o sporcie zabrakło regulacji dotyczących Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu, który wcześniej obligatoryjnie rozstrzygał część sporów sportowych. Nie oznacza to jednak, że postępowanie polubowne w takich sporach jest niemożliwe.