Wykorzystanie nowych technologii w walce z chuliganami stadionowymi
Nowelizacja Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego, Kodeksu karnego wykonawczego, Kodeksu wykroczeń oraz niektórych innych ustaw ma zwiększyć efektywność ścigania i karania chuliganów stadionowych dzięki użyciu nowych technologii.

Ile kosztuje postępowanie przed KIO?
Organem właściwym do rozpoznawania odwołań w postępowaniach o zamówienie publiczne jest Krajowa Izba Odwoławcza. Koszty postępowania przed KIO są inne niż przed sądem powszechnym. W pewnych okolicznościach strony mogą nawet nie ponieść żadnych kosztów.

Linia bezpośrednia także do odbiorcy hurtowego
Dyrektywa 2009/72 wyznaczyła nowy zakres pojęcia „linii bezpośredniej” w elektroenergetyce, dając możliwość szerszego zastosowania takich linii zwłaszcza tam, gdzie sieci są niewystarczająco rozwinięte.

Nie tylko zarejestrowany znak towarowy może być przeszkodą dla rejestracji
Trybunał Sprawiedliwości dokonał wykładni pojęcia używania oznaczenia w obrocie gospodarczym o zasięgu większym niż lokalny, w przypadku gdy oznaczenie to jest przeszkodą dla rejestracji wspólnotowego znaku towarowego.

Kiedy bank może sprzedać wierzytelność kredytową bez zgody dłużnika?
Banki mogą wyzbywać się kłopotliwych wierzytelności, np. sprzedając je firmom windykacyjnym. Możliwość ta jest jednak obwarowana szczegółowymi wymogami wynikającymi m.in. z istnienia tzw. tajemnicy bankowej.

Braków w umowie spółki nie można nadrobić uchwałą
Sąd Najwyższy potwierdził, że jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, mandat członka zarządu wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia przez niego tej funkcji.

Był preparat, jest mieszanina
8 kwietnia br. wchodzi w życie ustawa o substancjach chemicznych i ich mieszaninach, przyjęta przez Sejm 25 lutego 2011 roku (Dz. U. nr 63, poz. 322). Zmian jest sporo, ale nie są one rewolucyjne.

Kiedy oznakować produkt w języku polskim
Czy oznakowanie towarów konsumpcyjnych w języku polskim zależy od swobodnej decyzji sprzedawcy detalicznego, czy też jest jego prawnym obowiązkiem?

Jogurt kontra czekoladki
Trybunał Sprawiedliwości kolejny raz wypowiedział się w sprawie podobieństwa oznaczeń, które uniemożliwia rejestrację późniejszego znaku towarowego.

Odszkodowania za bezprawną nacjonalizację można dochodzić na drodze sądowej
Sąd Najwyższy potwierdził możliwość sądowego dochodzenia odszkodowania za znacjonalizowane nieruchomości i przesądził, że bieg przedawnienia w takich sprawach zaczyna się od wydania decyzji nadzorczej, a nie od wystąpienia zdarzenia powodującego szkodę.

Rozpoczęły się konsultacje społeczne polskiego projektu Systemu Zielonych Inwestycji (GIS)
Główne cele projektu obejmują zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do powietrza, a także zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz poprawę efektywności energetycznej w sektorze publicznym.

Więcej czynów przeciwko środowisku karanych
25 marca 2011 roku Sejm przyjął projekt przygotowanej przez Ministerstwo Środowiska ustawy zmieniającej Kodeks karny oraz niektóre inne ustawy i przekazał go Senatowi do dalszych prac.
