Róża Thun: Procedury ADR tańsze i wygodniejsze dla przedsiębiorców niż sądy
Rozmowa z Różą Thun, poseł do Parlamentu Europejskiego, członkiem Komisji ds. Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów, o nowej inicjatywie Komisji Europejskiej w zakresie rozstrzygania sporów konsumenckich.

Korzystne zmiany w systemie odpowiedzialności za zanieczyszczenie gleby?
Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw (projekt z 4 kwietnia 2012 roku).

Jak pozwać naruszyciela praw w internecie, gdy znany jest tylko adres IP?
W internecie nikt nie jest anonimowy, jednak sam numer IP komputera, z którego dokonano naruszenia, nie wystarcza do skutecznego wytoczenia powództwa cywilnego. Konieczne są dane osobowe właściciela urządzenia, z którego dokonano naruszenia.

Na jakie wsparcie mogą liczyć odnawialne źródła energii?
Nowe propozycje dotyczące projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii przedstawione na konferencji zorganizowanej w Ministerstwie Gospodarki 29 maja 2012 roku.

Nadgodziny w zadaniowym czasie pracy
Aby uniknąć problemów z kompensowaniem nadgodzin pracownikom pracującym w systemie zadaniowego czasu pracy, warto na bieżąco kontrolować, jakie zadania wykonują i ile czasu faktycznie potrzeba na ich wykonanie.

Ograniczenie dostępu do akt leniency - uchwała ECN po sprawie Pfleiderer
Kolejny efekt sprawy Pfleiderer – Europejska Sieć Konkurencji popiera szeroką ochronę materiałów z akt leniency.

Charakter prawny umowy deweloperskiej
Klasyfikacja prawna umowy deweloperskiej na gruncie obecnie obowiązujących aktów normatywnych jest niezwykle istotna dla właściwego skonstruowania jej postanowień oraz oceny skutków prawnych ich niewykonania lub niewłaściwego wykonania.

Klauzule niedozwolone (abuzywne) w umowach deweloperskich
Jakie postanowienia nie mogą się znaleźć w umowie deweloperskiej i co może zrobić nabywca, jeżeli jednak się w niej znalazły.

Prospekt deweloperski
Jakie informacje dotyczące nieruchomości i przedsięwzięcia deweloperskiego należy zawrzeć w tzw. prospekcie deweloperskim.

Zakres czasowy i przepisy przejściowe w ustawie deweloperskiej
Zróżnicowany zakres czasowy obowiązywania przepisów nowej ustawy deweloperskiej może spowodować trudności w jej praktycznym stosowaniu.

Odstąpienie od umowy deweloperskiej i jego konsekwencje
Ustawa deweloperska dość szczegółowo reguluje kwestię odstąpienia od umowy zarówno po stronie nabywcy, jak i dewelopera, wskazując przy tym przesłanki odstąpienia oraz jego skutki.

Ustawa deweloperska a nowe hipoteki
Czy ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego chroni nabywców lokali przed niekorzystnymi skutkami ustanowienia przez deweloperów nowych hipotek, nieprzewidzianych w prospekcie informacyjnym?
