Nowe uproszczenie podatkowe dla grup kapitałowych – grupa VAT w Polsce
Projekt ustawy realizującej program pod nazwą „Polski Ład” wprowadza niezależną i nieznaną dotychczas polskiemu systemowi podatkowemu instytucję grupy VAT, pozwalającą na konsolidację wyniku podatkowego grupy kapitałowej.
Amortyzacja nieruchomości spółek nieruchomościowych
Opublikowany 26 lipca 2021 r. projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, zwany Polskim Ładem, przewiduje m.in. nowe zasady zaliczania odpisów amortyzacyjnych od nieruchomości spółek nieruchomościowych do kosztów uzyskania przychodów. Proponowane zmiany mogą istotnie ograniczać wartość kosztów podatkowych z tytułu takich odpisów.
Zmiany w ustawie o funduszach inwestycyjnych
Kończą się prace nad nowelizacją ustawy o funduszach inwestycyjnych. Wśród zmian m.in. rozszerzenie zakresu opłat w związku z dystrybucją jednostek uczestnictwa w Polsce oraz wprowadzenie jednolitych zasad dotyczących informacji reklamowych udostępnianych przez fundusze i szczegółowych reguł ochrony inwestorów w przypadku zaprzestania wprowadzania do obrotu tytułów uczestnictwa w zagranicznych funduszach na polskim rynku.
Porozumienie inwestycyjne z ministrem finansów dla nowych inwestycji (interpretacja 590)
Ministerstwo Finansów zaproponowało przepisy umożliwiające zawarcie między inwestorem a organem podatkowym tzw. porozumienia inwestycyjnego (zwanego również interpretacją 590), czyli umowy w sprawie skutków podatkowych planowanej lub rozpoczętej nowej inwestycji na terytorium Polski. Ma ono stanowić wiążącą organy podatkowe opinię dla inwestorów o wszystkich skutkach podatkowych planowanej inwestycji. Tym samym porozumienie inwestycyjne ma być skutecznym narzędziem znoszącym bariery inwestycyjne w Polsce, a przez to wspierającym wzrost inwestycji, w tym zagranicznych. Skierowane będzie w szczególności do podmiotów zagranicznych planujących rozpocząć działalność gospodarczą w Polsce, ale skorzystać z niego będą mogli również aktualni podatnicy w Polsce.
Szansa na powrót inwestycji onshore w Polsce
Pojawiły się długo oczekiwane przepisy regulujące zasady, na jakich realizowane mają być elektrownie wiatrowe. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji 4 maja 2021 r. ukazał się projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, zwanej potocznie „ustawą odległościową” lub „ustawą 10H”. Jego przyjęcie może stać się impulsem dla ponownego dynamicznego wzrostu tej do niedawna najprężniej rozwijającej się gałęzi OZE w Polsce.
Deweloperski Fundusz Gwarancyjny – więcej wad niż korzyści?
Trwają prace nad projektem ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (druk numer 985). Projekt po poprawkach zgłoszonych przez Senat będzie ponownie przedmiotem prac w Sejmie. Wejście w życie nowej ustawy nałoży na deweloperów dodatkowe, nieznane dotąd obowiązki. Wszystko po to, aby jeszcze lepiej chronić nabywców nieruchomości mieszkaniowych przed utratą środków przeznaczanych na inwestycję deweloperską, zwłaszcza w razie upadłości dewelopera, zanim inwestycja zostanie ukończona. Czy nowy instrument ma szansę spełnić swoją funkcję?
Jednorazowy plastik znika, pojawią się nowe obowiązki dla przedsiębiorców
Już prawie dwa miesiące temu Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało projekt ustawy wdrażającej dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 z 5 czerwca 2019 r. w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Nowelizacja powinna wejść w życie najpóźniej 3 lipca 2021 r., ale już teraz budzi wiele wątpliwości.
Nadal będzie można zjeść wegeburgera
23 października 2020 r. Parlament Europejski głosował nad poprawkami do rozporządzenia 1308/2013. Ostatecznie europosłowie zdecydowali nie zakazywać stosowania nazw nawiązujących do mięsa w stosunku do jego roślinnych substytutów. W sklepach nadal będzie można kupić roślinną kiełbasę, a w restauracji zjeść wegeburgera. Gorsze czasy mogą jednak nastąpić dla producentów analogów produktów mlecznych.
Opodatkowanie spółek nieruchomościowych
W ostatnim dniu września do Sejmu został skierowany obszerny projekt zmian do ustaw podatkowych. Pisaliśmy już o tym, jak opodatkowane mają zostać spółki jawne i komandytowe. W tym artykule opisujemy planowany kształt opodatkowania dochodów ze zbycia tzw. spółek nieruchomościowych i związane z tym wątpliwości.
Planowane zasady opodatkowania spółek komandytowych CIT od 2021 r.
Sprecyzowane zostały założenia dotyczące opodatkowania spółek komandytowych oraz niektórych spółek jawnych podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT). 16 września na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (UD126). Treść tego projektu wraz z obszernym uzasadnieniem pozwala odtworzyć szczegóły zasad opodatkowania m.in. spółek komandytowych od 2021 r. Trzeba jednak pamiętać, że w toku prac legislacyjnych zasady te mogą ulec zmianie.
Spółki komandytowe i niektóre spółki jawne opodatkowane CIT
Ministerstwo Finansów zamierza opodatkować podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT) spółki komandytowe oraz te spółki jawne, których wspólnicy („podatnicy podatku dochodowego partycypujący w zyskach takich spółek jawnych”) nie są ujawniani. Najprawdopodobniej wskazane spółki zostaną podatnikami CIT już od 2021 r.
W kwestii pouczeń pisanych po ludzku na razie obeszliśmy się smakiem
W naszym tegorocznym Roczniku pisaliśmy o podjętych przez Ministerstwo Sprawiedliwości pracach koncepcyjnych nad projektem rozporządzenia, które miało określać wzory pouczeń udzielanych na piśmie. Reforma Kodeksu postępowania cywilnego wprowadzona ustawą z 4 lipca 2019 r. przewidywała bowiem, że z uwagi na potrzebę ustandaryzowania pouczeń i zredagowania ich w sposób prosty i przystępny dla stron postępowania, Minister Sprawiedliwości określi ich wzory w drodze rozporządzenia w ciągu roku od dnia ogłoszenia ustawy nowelizującej. Po upływie dziesięciu miesięcy ustawodawca wycofuje się jednak z zaproponowanego rozwiązania i w drodze kolejnej tarczy antykryzysowej zamierza derogować przepisy reformy wprowadzające art. 5 § 2 i 3 k.p.c.