Wiem, co zjem, czyli projekt rozporządzenia o przekazywaniu konsumentom informacji o żywności
Na początku lipca br. Parlament Europejski w drugim czytaniu przyjął zmieniony tekst projektu rozporządzenia, będący wynikiem uzgodnień pomiędzy Parlamentem, Radą a Komisją Europejską.
Nowe zasady finansowania parków narodowych
Ministerstwo Środowiska zaproponowało zmiany w ustawie o ochronie przyrody polegające na przekształceniu parków narodowych w państwowe osoby prawne.
Większa ochrona dla klientów firm deweloperskich
W Sejmie trwają prace ustawodawcze nad projektem ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego mającej poprawić sytuację prawną klientów deweloperów.
Skutki wyroku Trybunału Konstytucyjnego i związanej z nim nowelizacji art. 95 ust. 1 Prawa bankowego
Szykowana nowelizacja Prawa bankowego, choć rozszerza skutki wyroku Trybunału Konstytucyjnego, nie powinna znacząco osłabić pozycji banków w innych niż zwykłe postępowaniach cywilnych.
Weronika Pelc: Rosnące ceny energii to także koszt dostosowania się do wymogów Unii Europejskiej
Rozmowa z Weroniką Pelc kierującą Zespołem Prawa Energetycznego kancelarii Wardyński i Wspólnicy o zmianach w prawie i perspektywach rozwoju energetyki.
Nowe zasady udzielania zamówień publicznych dla wojska
Do 21 sierpnia 2011 roku Polska ma czas na implementację dyrektywy obronnej. Nowe przepisy mają na celu ujednolicenie zasad udzielania zamówień w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa.
Nowe zasady dopuszczania taboru zagranicznego na polski rynek kolejowy
14 czerwca br. rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie kolejowym, który przewiduje automatyczne dopuszczanie pojazdu kolejowego do eksploatacji w przypadku, gdy pojazd posiada już takie dopuszczenie na terenie innego kraju UE.
Badania kliniczne - projekt nowej odrębnej ustawy
Prace nad regulacjami badań klinicznych nabrały tempa. Po opisywanej już przez nas nowelizacji Prawa farmaceutycznego do konsultacji społecznych został przekazany projekt zupełnie nowej ustawy, która całościowo regulowałaby badania kliniczne.
Wynagrodzenia w sektorze finansowym
Do Senatu trafił kontrowersyjny projekt zmian przepisów dotyczących polityki wynagrodzeń osób zajmujących kierownicze stanowiska w domach maklerskich i bankach.
Kolejne podejście do ustawy antyodorowej
30 kwietnia br. mija termin zgłaszania uwag w ramach konsultacji społecznych do projektu założeń do projektu ustawy o przeciwdziałaniu uciążliwości zapachowej. Jest to kolejne, po ponad dwuletniej przerwie, podejście do tego tematu.
Więcej czynów przeciwko środowisku karanych
25 marca 2011 roku Sejm przyjął projekt przygotowanej przez Ministerstwo Środowiska ustawy zmieniającej Kodeks karny oraz niektóre inne ustawy i przekazał go Senatowi do dalszych prac.
Czy wypłaty na rzecz wspólników nie będą ograniczane wysokością kapitału zakładowego?
Coraz realniejszych kształtów nabiera wizja spółki z o.o. bez kapitału zakładowego albo z kapitałem zakładowym w symbolicznej wysokości, na wzór rozwiązań przyjętych w systemach common law.