Nieprowadzenie ewidencji czasu pracy może pracodawcę słono kosztować
Brak ewidencji czasu pracy może na przykład skutkować przegraną pracodawcy w razie sporu o wypłatę wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Co ciekawe, w pewnych okolicznościach nadgodziny należą się także menadżerom i pracownikom objętym systemem zadaniowego czasu pracy.

Zmiany w Kodeksie pracy
Rezygnacja z umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy, dalej idące ograniczenia w zawieraniu umów o pracę na czas określony oraz uzależnienie okresów wypowiedzenia umów o pracę na czas określony od długości zatrudnienia u pracodawcy – to tylko niektóre z planowanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zmian do Kodeksu pracy.

Interim manager… jeszcze pracownik czy też już nie?
Menedżer tymczasowy (interim manager, IM) to najczęściej osoba o bardzo wysokich kwalifikacjach, pełniąca rolę zewnętrznego eksperta do zadań specjalnych, który przychodzi do firmy w ściśle określonym celu. Celem takim może być np. postawienie firmy na nogi w sytuacji, w której problemy przerastają jej kierownictwo. Interim manager to osoba tymczasowo zarządzająca przedsiębiorstwem, częścią przedsiębiorstwa lub danym projektem.

Dokumentacja płacowa może przydać się po latach
Prawidłowe prowadzenie i przechowywanie dokumentacji płacowej (m.in. kart wynagrodzeń) dotyczącej zatrudnianych pracowników może mieć istotne znaczenie nawet po wielu latach od ustania zatrudnienia pracownika.

Przywrócenie terminu na odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę
Zgodnie z art. 264 Kodeksu pracy pracownik, którego umowa o pracę została rozwiązana przez pracodawcę za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia, ma odpowiednio 7 lub 14 dni od dnia otrzymania oświadczenia pracodawcy na wniesienie powództwa do sądu pracy, jeżeli chce kwestionować takie wypowiedzenie lub rozwiązanie.

Najwyższy czas na urlop
30 września upływa termin udzielenia pracownikom zaległych urlopów wypoczynkowych. Pracodawcy, którzy nie uzgodnili z pracownikami terminu urlopu należnego za 2013 rok, przesunęli termin takiego urlopu lub odwołali pracowników z urlopu, muszą się spieszyć.

Czy pracodawca może poddać pracownika badaniu alkomatem?
Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika, który znajduje się w stanie po spożyciu alkoholu. Czy może jednak poddać pracownika badaniu alkomatem? Jakie inne środki dowodowe pracodawca może stosować w procesie toczącym się w przypadku odwołania pracownika od rozwiązania umowy o pracę?

Trybunał Sprawiedliwości o sztywnych okresach wypowiedzenia umów o pracę na czas określony
Sztywne 2-tygodniowe okresy wypowiedzenia przy umowach o pracę na czas określony naruszają zasadę niedyskryminacji pracowników.

Legalizacja pracy i pobytu cudzoziemców w Polsce od 1 maja 2014 r.
Pobyt czasowy nawet na trzy lata, wniosek o zezwolenie na pobyt nawet na dzień przed upływem ważności wizy, możliwość uzyskania jednego zezwolenia na pobyt i na pracę – to tylko niektóre ułatwienia wprowadzone nową ustawą o cudzoziemcach.

Problem Rudolfa
Nieoczekiwany awans nie zawsze jest najlepszym prezentem pod choinkę. Może się bowiem okazać, że niesie on ze sobą wiele obowiązków, za to niewiele korzyści.

Rozwiązanie umowy o pracę pracownika w związku z popełnieniem przestępstwa
Popełnienie przez pracownika przestępstwa może skutkować nie tylko odpowiedzialnością karną pracownika, ale także pracowniczą odpowiedzialnością dyscyplinarną. Jej stosowanie w praktyce nie jest jednak proste.

Zakaz konkurencji w praktyce
Lepiej jest, jeśli zakres zakazu konkurencji jest dostosowany do stanowiska pracy.
