Decyzje rządowo-kościelnych komisji regulacyjnych jednak zaskarżalne?
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zwrotu majątku osobom kościelnym oraz gminom żydowskim może wprowadzić spore zamieszanie w dotychczas jednolitym orzecznictwie.

Dziedziczenie przez cudzoziemców nieruchomości położonych w Polsce
Cudzoziemiec może odziedziczyć nieruchomość w Polsce zarówno na podstawie testamentu, jak i w drodze dziedziczenia ustawowego. Ważny testament nie wyklucza jednak obowiązku uzyskania zgody Ministra Spraw Wewnętrznych RP na nabycie nieruchomości.

Nieruchomości warszawskie znów na wokandzie
Sąd Najwyższy odmówił podjęcia uchwały w kwestii wpływu nieuchronności wywłaszczenia na wysokość odszkodowania za nieruchomość przejętą w trybie dekretu warszawskiego.

Oferta zakupu nieruchomości nie przerywa biegu zasiedzenia
Prawo własności nieruchomości można nabyć też przez zasiedzenie, na skutek długotrwałego posiadania. Czy posiadacz, któremu nie przysługuje prawo własności, jeśli zaproponuje właścicielowi nabycie nieruchomości, ryzykuje przerwanie biegu zasiedzenia?

Prywatny najem nieruchomości a podatek VAT
Do opodatkowania VAT najmu nieruchomości nie jest konieczne, aby był on świadczony przez przedsiębiorcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Opodatkowanie VAT sprzedaży nieruchomości zabudowanych
W zależności od sposobu zdefiniowania obiektu budowlanego różne będą konsekwencje podatkowe sprzedaży gruntu, na którym obiekt ten jest usytuowany.

Sprzedaż lokalu użytkowego a podatek VAT
Opodatkowanie VAT sprzedaży lokalu użytkowego zależy od tego, czy i ewentualnie kiedy doszło do tzw. pierwszego zasiedlenia w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Pozyskiwanie gruntu pod budowę sieci uzbrojenia terenu
Oprócz umowy o ustanowieniu służebności gruntowej lub służebności przesyłu inwestor ma do wyboru również umowę obligacyjną albo uzyskanie decyzji starosty w trybie art. 124 ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Jak podzielić bez planu?
Podział geodezyjny nieruchomości w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego musi być zgodny z „przepisami odrębnymi” lub z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

O kognicji sądu wieczystoksięgowego
Czy umowa nienazwana może zostać ujawniona w księdze wieczystej? W jakim stopniu sąd wieczystoksięgowy jest związany wnioskiem o wpis oraz jak daleko sięga kognicja sądu wieczystoksięgowego?

Reprywatyzacja nieruchomości w Polsce
W dalszym ciągu możliwe jest odzyskanie w naturze nieruchomości przejętych przez Skarb Państwa po II wojnie światowej; w niektórych przypadkach możliwe jest natomiast uzyskanie odszkodowania.

Dochodzenie roszczeń odszkodowawczych z dekretu warszawskiego
Choć od przejęcia tzw. nieruchomości warszawskich minęło blisko 70 lat, część byłych właścicieli lub ich następców prawnych nadal może dochodzić ich zwrotu lub przynajmniej odszkodowania. Odszkodowanie to nie obejmie jednak utraconych korzyści.
