Jurysdykcja międzynarodowa przy naruszeniu praw własności intelektualnej
Wątpliwości odnośnie do międzynarodowej jurysdykcji sądów coraz częściej trafiają na wokandę Trybunału Sprawiedliwości.

Sąd apelacyjny o parkowaniu domen
Domena z cudzym znakiem towarowym może utrudniać dostępu do rynku.

Europejska praktyka dotycząca rejestracji czarno-białych znaków towarowych
Urząd ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego w Alicante (OHIM) wraz z urzędami patentowymi państw-członków UE w ramach programu konwergencji dążą do stworzenia wspólnej, przejrzystej i przewidywalnej praktyki ochrony znaków towarowych i wzorów.

Okoliczności decydujące o złej wierze zgłaszającego rejestrację znaku towarowego
Zła wiara może polegać na zgłoszeniu znaku w celu pasożytniczego wykorzystania jego renomy.

Facebook - czyli raz na wozie, raz pod wozem
Znak towarowy portalu Facebook na dobre wkroczył do kręgu znaków renomowanych, stając się elementem nie tylko social media, ale szeroko rozumianej popkultury. Wizja własnego „xxxzbooka”, który powtórzy sukces pierwowzoru, jest bardzo atrakcyjna.

Ochrona własności intelektualnej w internecie
Ponownie poświęcamy całe wydanie Portalu Procesowego kwestiom związanym z ochroną własności intelektualnej w internecie.

Dozwolony użytek w praktyce
Jak korzystać z bogactw internetu bez naruszania praw własności intelektualnej.

Umieszczanie linków do utworów ogólnie dostępnych nie narusza praw autorskich
Linki umieszczone na stronie internetowej, odsyłające do utworów chronionych lecz ogólnie dostępnych na innej stronie internetowej, nie stanowią udostępnienia publicznego. Oznacza to, że ich umieszczenie nie wymaga zgody właściciela praw autorskich.

Używanie domen i metatagów stanowi reklamę
Tak stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 11 lipca 2013 r. wydanego w sprawie Belgian Electronic Sorting Technology NV przeciwko Bertowi Peelaersowi oraz Visys NV (sygn. akt C-257/11).

Rejestracja domeny w złej wierze
Nieuczciwe działanie polegające na wykorzystaniu oznaczenia, do którego prawo przysługuje osobie trzeciej, do rejestracji nazwy domeny internetowej może zostać uznane za działanie w złej wierze.

Odpowiedzialność portalu internetowego za komentarze użytkowników
Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał odpowiedzialność właściciela portalu internetowego za komentarze umieszczane przez użytkowników, mimo że właściciel usuwał komentarze niezwłocznie po otrzymaniu zawiadomienia o ich bezprawnym charakterze.

Prawo karne w ochronie praw własności intelektualnej w internecie
Powszechna dostępność sieci internetowej i wykonywanie za jej pośrednictwem wielu czynności do niedawna możliwych tylko w świecie rzeczywistym czyni z internetu miejsce częstych naruszeń cudzych praw, w tym praw własności intelektualnej.
