Kancelaria Wardyński i Wspólnicy ogłasza nabór do Akademii Procesowej
Akademia Procesowa to seria warsztatów skierowanych do studentów ostatnich lat kierunków prawniczych oraz aplikantów. Podczas warsztatów doświadczeni prawnicy procesowi podzielą się z uczestnikami doświadczeniem i umiejętnościami w zakresie pracy z klientem, sądem i w zespole złożonym ze specjalistów z różnych dziedzin i jurysdykcji.

Zasiedzenie gruntów rolnych tylko przez rolników indywidualnych
Już niedługo do zasiedzenia gruntu rolnego nie wystarczy samoistne posiadanie go przez 20 (lub 30) lat. Trzeba też będzie spełniać definicję „rolnika indywidualnego”. Dotyczy to również spadkobierców rolników indywidualnych, którzy byli w toku zasiadywania nieruchomości rolnych.

Europa musi mieć na Chiny jakiś plan
Firmy z Chin mają konkretne cele i pracowicie realizują swój plan obecności na rynkach światowych. Świat wobec chińskiej ekspansji gospodarczej żadnego planu nie ma – komentarz po konferencji Inter-Pacific Bar Association.

Portal Co do zasady patronem medialnym Kongresu RODO
Najwyższy czas przygotować się do rewolucji w ochronie danych osobowych. O tym, jak to zrobić w praktyce, będzie mowa podczas Kongresu RODO organizowanego przez Wolters Kluwer Polska 6 kwietnia 2018 r.

Prof. Jerzy Zajadło laureatem Nagrody im. E. J. Wende
XII Nagrodę im. Edwarda J. Wende otrzymał w tym roku prof. Jerzy Zajadło, ceniony prawnik i filozof, autor ponad 300 opracowań naukowych, monografii i artykułów oraz haseł encyklopedycznych. Kapituła nagrody wyróżniła prof. Zajadłę za propagowanie prawa i mówienie prostym językiem o trudnych sprawach.

Publikacja: Trendy zmian w otoczeniu prawnym biznesu
Do obszernego katalogu publikacji naszej kancelarii doszła nowa pozycja. Opisujemy w niej trendy zmian w prawie, takie jak zwiększenie presji regulacyjnej czy zwiększona penalizacja obrotu gospodarczego. Są one uzupełnione konkretnymi przykładami z praktyki oraz wnioskami dotyczącymi obserwowanych lub przewidywanych skutków opisywanych zjawisk.

Wiosna na „Co do zasady”
W pierwszych dniach wiosny portal „Co do zasady” zmienia szatę graficzną. Postawiliśmy na przejrzystość i wyeksponowanie zawartości merytorycznej, która jest głównym atutem portalu.

Sprawiedliwość dyscyplinarna
Obecna sytuacja w adwokaturze skłania do dyskusji o jej roli w społeczeństwie obywatelskim i wymiarze sprawiedliwości. W wielu wypowiedziach wskazywano na zagrożenia dla jej niezależności i pryncypia, którymi winna się kierować. Jednym z istotnych aspektów tej niezależności jest sądownictwo dyscyplinarne.

Rola i zadania adwokatury w czasach kryzysu społeczeństwa obywatelskiego
W czasach, gdy adwokaturze grozi utrata społecznego zaufania, szczególnego znaczenia nabiera wybór jej władz. Misję integracji zawodu należy powierzyć człowiekowi, który ma poczucie odpowiedzialności za przyszłość polskiego społeczeństwa obywatelskiego.

Unijna procedura monitorowania praworządności
Ostatnio głośno było na temat uruchomionej wobec Polski procedury monitorowania praworządności. Niewiele jednak mówiono o tym, czym właściwie jest ta procedura.

Czy polskie sądy uwierzą w trust?
W ostatnich latach wprowadzanie zachodnich wzorców do prawa polskiego następowało zazwyczaj za pośrednictwem prawa unijnego. Europa ma nam do zaoferowania zdecydowanie więcej, jednak po niektóre instytucje musimy sięgnąć sami. Jedną z nich, coraz śmielej pukającą do naszych drzwi, jest trust. Czy zostanie w Polsce powitany z radością?

Firmy cenione przez pracowników zarabiają więcej
Rozmowa z prof. Andrzejem Jackiem Bliklem o drodze do jakości, zarządzaniu projektowym, wadach budżetów, dobrej komunikacji i roli szefa.
