Jakub Macek
Zmiana wyceny lub wartości przenoszonych składników majątkowych w toku reorganizacji korporacyjnych
30.11.2023
transakcje, prawo spółek
Wycena składników majątkowych w toku reorganizacji korporacyjnych jest wymaganym elementem, służącym ustaleniu ich wartości przy przeniesieniu z jednej spółki do innej w wyniku podziału czy połączenia. Jednak procedura reorganizacji spółek często jest długotrwała i w jej trakcie może dojść do zmiany składników przenoszonych aktywów lub pasywów na skutek typowych lub nadzwyczajnych okoliczności. Zmianie może ulec również sama wycena tych składników. W konsekwencji pojawia się zasadnicze pytanie, na ile takie zmiany powodują konieczność modyfikacji wymaganej dokumentacji, w tym planu połączenia czy podziału, a na ile można te zmiany uwzględnić w dokumentacji księgowej bez konieczności powtarzania całej procedury reorganizacyjnej.

Nowe uproszczenie podatkowe dla grup kapitałowych – grupa VAT w Polsce
29.07.2021
podatki, projekt
Projekt ustawy realizującej program pod nazwą „Polski Ład” wprowadza niezależną i nieznaną dotychczas polskiemu systemowi podatkowemu instytucję grupy VAT, pozwalającą na konsolidację wyniku podatkowego grupy kapitałowej.

Dochody osobiste po zmianach: wzrost efektywnego obciążenia dla najlepiej zarabiających
29.07.2021
podatki, projekt
Jednym z flagowych elementów programu politycznego znanego pod nazwą „Polski Ład” są zmiany dotyczące opodatkowania i oskładkowania dochodów osobistych. Doprowadzą one do drastycznego wzrostu obciążeń osób najlepiej zarabiających, w szczególności przedsiębiorców.

Opodatkowanie spółek nieruchomościowych
08.10.2020
podatki, projekt
W ostatnim dniu września do Sejmu został skierowany obszerny projekt zmian do ustaw podatkowych. Pisaliśmy już o tym, jak opodatkowane mają zostać spółki jawne i komandytowe. W tym artykule opisujemy planowany kształt opodatkowania dochodów ze zbycia tzw. spółek nieruchomościowych i związane z tym wątpliwości.

Transakcje transgraniczne w czasach zarazy
14.05.2020
koronawirus, podatki
Utrudnienia w transporcie międzynarodowym spowodowane pandemią mogą mieć istotny wpływ na rozliczenia VAT polskich eksporterów. Komplikacje te mogą przekładać się na możliwość zastosowania stawki VAT 0% i na przepływy pieniężne podatników.

Szykują się zmiany w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania
26.01.2017
już obowiązujące, podatki
W 2013 r. na forum OECD podjęto prace nad tzw. programem BEPS składającym się z piętnastu działań uszczelniających międzynarodowy system umów o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobiegających uchylaniu się od opodatkowania przez podatników korzystających z luk w tych umowach. Działania te obejmują szerokie spektrum zagadnień związanych z opodatkowaniem międzynarodowego obrotu gospodarczego.
