Zmiany regulacji dotyczących umów jurysdykcyjnych i kres italian torpedos
Zniesienie obowiązku domicylu w państwie członkowskim stron umowy, oderwanie bytu umowy jurysdykcyjnej od umowy głównej i ustalenie porządku prawnego właściwego dla oceny ważności umowy jurysdykcyjnej to tylko niektóre ze zmian wprowadzonych przez rozporządzenie Bruksela I bis.
![Zmiany regulacji dotyczących umów jurysdykcyjnych i kres italian torpedos](/upload/thumb/wordpress/2017/03/211_new_auto_800x800.png)
Skomplikowane relacje postępowań sądowych i arbitrażowych na gruncie rozporządzenia Bruksela I bis
Jednym z celów przekształconej wersji rozporządzenia Bruksela I miało być wyeliminowanie negatywnego wpływu, jaki wcześniejsza wersja tego aktu wywierała na możliwość skutecznego dochodzenia roszczeń w postępowaniach arbitrażowych. Cel ten nie został jednak w pełni osiągnięty.
![Skomplikowane relacje postępowań sądowych i arbitrażowych na gruncie rozporządzenia Bruksela I bis](/upload/thumb/wordpress/2017/03/233_new_auto_800x800.png)
Środki tymczasowej ochrony w sprawach transgranicznych
Uchwalenie nowego rozporządzenie Bruksela I bis było szansą, by ujednolicić w skali europejskiej regulacje dotyczące ochrony tymczasowej w sprawach transgranicznych i naprawić tym samym niedociągnięcia wcześniejszego rozporządzenia Bruksela I. Niestety nowy system, choć w miarę kompletny, nadal jest daleki od ideału.
![Środki tymczasowej ochrony w sprawach transgranicznych](/upload/thumb/wordpress/2017/03/59_new_auto_800x800.png)
Jak ustalić, którym sądom przysługuje jurysdykcja w sporze wynikającym z umowy?
Spory oparte na podstawie kontraktowej to najczęstszy rodzaj spraw związanych z międzynarodowym obrotem handlowym. Ustalając, w którym państwie możemy pozwać lub zostać pozwanymi w przypadku umów, należy uwzględnić cały szereg czynników. Nowelizacja rozporządzenia Bruksela I to dobry moment, by przypomnieć wcale nieproste zasady ustalania jurysdykcji.
![Jak ustalić, którym sądom przysługuje jurysdykcja w sporze wynikającym z umowy?](/upload/thumb/wordpress/2017/03/276_new_auto_800x800.png)
Nowe rozporządzenie Bruksela I bis wpłynie na sytuację przedsiębiorców nie tylko w Europie
Rozporządzenie 1215/2012 (Bruksela I bis), które od 10 stycznia 2015 r. zaczęło obowiązywać wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej, wprowadza wiele kluczowych zmian również w obszarze jurysdykcji dotyczącej umów konsumenckich.
![Nowe rozporządzenie Bruksela I bis wpłynie na sytuację przedsiębiorców nie tylko w Europie](/upload/thumb/wordpress/2017/03/349_new_auto_800x800.png)
Jurysdykcja w sporach korporacyjnych na gruncie rozporządzenia Bruksela I bis
Jurysdykcji w sporach korporacyjnych nie poświęca się zazwyczaj dużo uwagi. Najczęściej przyjmuje się (jako oczywistość), że każdy spór wynikający ze stosunku spółki powinien być rozstrzygany przez sąd państwa, w którym ma ona siedzibę – tzw. forum societatis. Czy jest tak jednak w rzeczywistości?
![Jurysdykcja w sporach korporacyjnych na gruncie rozporządzenia Bruksela I bis](/upload/thumb/wordpress/2017/03/222_new_auto_800x800.png)
Powstały nowe sądy
Z dniem 1 stycznia 2015 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 października 2014 roku w sprawie utworzenia niektórych sądów rejonowych.
![Powstały nowe sądy](/upload/thumb/wordpress/2017/03/345_new_auto_800x800.png)
Zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego
W styczniu 2015 roku wchodzą w życie liczne (choć drobne) zmiany w procedurze, dotyczące m.in. składania przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego, uprawnień podmiotów nieuczestniczących w sprawie oraz pewnych aspektów spraw z zakresu ochrony konkurencji.
![Zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego](/upload/thumb/wordpress/2017/03/359_new_auto_800x800.png)
Spory inwestor – państwo w umowie TTIP: o co to całe zamieszanie?
Mechanizm rozstrzygania sporów inwestor – państwo, który może znaleźć się w Transatlantyckim Pakcie o Partnerstwie w Dziedzinie Handlu i Inwestycji, wywołuje coraz głośniejsze kontrowersje po obu stronach Atlantyku, także w Polsce. Czy słusznie?
![Spory inwestor – państwo w umowie TTIP: o co to całe zamieszanie?](/upload/thumb/wordpress/2017/03/104_new_auto_800x800.png)
Gdy wyrok sądu powszechnego narusza prawo Unii Europejskiej
Naruszenie prawa Unii Europejskiej a skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia w postępowaniu cywilnym i administracyjnym
![Gdy wyrok sądu powszechnego narusza prawo Unii Europejskiej](/upload/thumb/wordpress/2017/03/332_new_auto_800x800.png)
Rozpoznanie wcześniej podobnej sprawy lub innej sprawy strony nie wyłącza sędziego
Aby zagwarantować bezstronność sądu, polskie prawo przewiduje instytucję wyłączenia sędziego, którego obiektywizm w danej sprawie mógłby budzić wątpliwości. Przyczyną wyłączenia sędziego nie może być jednak subiektywne przekonanie strony o jego stronniczości.
![Rozpoznanie wcześniej podobnej sprawy lub innej sprawy strony nie wyłącza sędziego](/upload/thumb/wordpress/2017/03/336_new_auto_800x800.png)
Trybunał sobie a sądy sobie, czyli brak zgody co do opłat półkowych
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie opłat półkowych nie wpłynął na orzecznictwo. Sądy powszechne nadal uznają, że wszelkie opłaty pobierane przez sieci handlowe są niezgodne z prawem. Tymczasem Trybunał, potwierdzając konstytucyjność art. 15 ust. 1 pkt 4 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, zalecał rozpatrywanie każdego przypadku indywidualnie, przy uwzględnieniu wiadomości specjalnych płynących z nauk ekonomicznych.
![Trybunał sobie a sądy sobie, czyli brak zgody co do opłat półkowych](/upload/thumb/wordpress/2017/03/222_new_auto_800x800.png)